Stockholm Love pågår 6-19 juni. På Tom Tits Experiment i Södertälje kan man under den perioden få en massa svar på det här med kärlek.
Hur känns det i kroppen egentligen? Och vad är det som händer när det känns så där pirrigt?
I den stora inomhusanläggningen och ute i parken finns bland alla 600 experiment många som handlar om kroppen, våra sinnen och fortplantningen. 
För att ge lite hjälp på vägen kommer det att finns olika ”spår” som en snitslad bana att följa för olika åldrar eller olika intressen. Det kommer att finnas sådana ”spår”, för den som är ute på första dejten, för den som tänker fria, för möhippan och för dem som firar guldbröllop.
Vi visar och berättar om pollinering, kärlekskonst, hur djuren gör och om vad som faktiskt händer i kroppen dvs. kärlekens fysiologi.
Och för den som känner sig osäker på om det är förälskelse eller ej på gång- det finns ett kärleksquiz!
Fakta
Science Center som också är världens största lekstuga för alla åldrar
600 experiment
Inne: två jättestora hus med fyra våningar var med två vindsvåningar som bara handlar om människan (sinnena och anatomi, experiment, konst, bilder, dikter)
Öppet året runt, park öppen maj-sept
För pressbilder gå till: http://www.tomtit.se/Om-oss/Pressrum/Bildbank/
FÖR MER INFORMATION KONTAKTA GÄRNA:
Ulrika Askengren, marknadsansvarig Tom Tits Experiment.
Telefon: 08-522 525 35
Mobil: 0730-59 95 11
Mail: 
LisaMånsson,vetenskapskommunikatör
Telefon:08- 522 52514
Mail:
« Pressmeddelanden